Make your own free website on Tripod.com
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*- ARMEND HERENI -*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
ALBANIA
Home
FORUM
HISTORIA E POPULLIT SHQIPTARE
HUMOR TELEVIZIV ----->>FIKS FARE<<-----
ARKIV "98-99"
SHQIPERIA E BASHKUAR
POZITA GJEOGRAFIKE E SHQIPERISE
"SE SHPEJTI"
ALBANIAN HIP-HOP
TEKSTE KENGESH
RADIO LIVE
MUZIKE MP3
FJALOR EMRASH SHQIPTAR
FOTO NGA SHQIPERIA
FREE LOGO
FREE SMS
KARTOLINA
MELODI PER CELULAR
KULTUR
RUDI HERENI
E-MAIL
ALBANIA
POEZI
KUSH JAM UNE
KULELI ASKERI LISESI
KOSOVA
HOROSKOPI
HUMOR
FJALE TE URTA
MUZIKE
LAJME
SPORT
FJALOR
GjENI NJE SHOQERI TE RE
KARA HARP OKULU
SEND LETTER
VAJZAT KERKOJNE DJEM
DJEMT KERKOJNE VAJZA
TOP MENDI WEBSITES
FOTO ALBUMI
SHKOLLA
LAJME KOMIKE
KUKES
TIRANA
BERAT
DURRES
ELBASAN
GJIROKASTER
KORĒE
SHKODER
DIBER
FIER
PERMET
POGRADEC
SARANDE
KRUJE
LUSHNJE
BUTRINT
VLORA
"SHKOLLAT"
KULELI ASKERI LISESI
KARA HARP OKULU
PIYADE OKULU

flamur.gif

flamur.gif

REPUBLIK OF ALBANIA: Albania is located in the western part of the Balkan peninsula. It borders the former Yugoslavia (Serbia-Montenegro) and Kosova in the north and the east, (FYR of) Macedonia in the east, and Greece in the south. It has access to the Adriatic and Ionian Seas in the west. From the Strait of Otranto, Albania is less than 100 km (60 miles) from Italy. The country covers a total of 28,000 squared kilometers (11,000 squared miles) and its population is 3.3 million.

albania_flag.gif

TIRANA:
Tirana ėshtė Kryeqyteti i Shqiperisė. Lindja e vendbanimit tė hershėm dhe zhvillimi i mėvonshėm si qytet janė pėrcaktuar nga pozicioni i rėndėsishėm gjeografik nė njė fushė pjellore tė pasur me pyje e ujėra dhe si nyje e rrugėve tokėsore qė e lidhin me bregdetin Adriatik dhe Shqipėrinė Lindore, si dhe nėpėrmjet Qafės se Krrabės e Luginės sė Shkumbinit me viset e brenshme tė Gadishullit Ballkanik. Treva e Tiranės ka qenė e banuar qysh nga koha e neolitit. Rreze Dajtit janė zbuluar rrėnojat e njė kėshtjelle tė shekujve tė parė. Nė emrin Tirana ajo ndeshet njė rrėnjė e lashtė, qė haset edhe nė viset tjera ku kanė jetuar ilirėt. Nė kodrat qė e rrethojnė ishte njė sistem kėshtjellash (Petrele, Prez, Ndroq, Farkė), qė i shėrbente mbrojtes sė Durrėsit e Krujės. Monumenti mė i lashtė i Tiranės ėshtė njė mozaik i zbuluar bashkė me mbeturina tė tjera arkitektonike tė antikitetit tė vonė nė periferi tė fushės sė vjetėr tė aviacionit, tek i ashtuquajturi Kroi i Shėngjinit.

Si datė e themelimit tė qytetit tė Tiranės merret viti 1614, kur me kujdesin e Sulejman Pashė Bargjinit, nė vendin ku sot gjendet momumenti Partizani u ngrit bėrthama e parė e qytetit tė ardhshėm: njė xhami, njė banjė (hamam), njė furrė dhe disa dyqane. Qė nga mesi i shekullit XVII Tirana filloi tė zhvillohet dhe u pajis me njė pazar, kishte zejtari sidomos pėr pėrpunimin e mėndafshit, tė pėlhurave prej pambuku, lėkurave, qeramikės, metaleve, argjentarisė etj. Lagja e parė e Tiranės ishte Lagja e Bamit dhe mė vonė ajo e «Mujos». Nė vitin 1789 filloi tė ndėrtohej Xhamia e Ethem Beut, qė ruhet sot si momument kuturor nė sheshin Skėnderbe. Nė vitin 1830 u ngrit Kulla e Sahatit, e cila ka njė lartėsi prej 35 metrave. Nė shekullin XIX nė Tiranė dhe nė fushėn e saj u forcua pushteti i Toptanėsve. Banorėt kanė luftuar kundėr sunduesve osman. Gjatė Rilindjes kėtu punuan disa veprimtarė tė shquar tė saj. Ndėrsa nė vitin 1889, nė Tiranė filloi tė zhvillohet mėsimi nė gjuhėn shqipe. Me 26 nėntor tė vitit 1912 populli i Tiranės nė marrėveshje me Ismail Qemalin, ngriti flamurin kombėtar. Gjatė Luftės sė I Ballkanike Tirana u pushtua pėrkohėsisht nga ushtria serbe. Nė Tiranė gjeti strehim dhe u vendos njė pjesė e popullsisė sė Dibrės, e dėbuar nga shovinistet prej trojeve tė veta mė 1913-1915 dhe 1918-1920. Banoret moren pjese ne kryengritjen fshatare te udhehequr nga Haxhi Qamili me 1914. Me 8 shkurt tė vitit 1920 qeveria e dalė nga Kongresi i Lushnjės u vendos nė Tiranė, me ēka pastaj u bė kryeqyteti i Shqipėrisė. Kjo ngjarje luajti rol vendimtar nė zhvillim e metejshėm tė qytetit tė Tiranės. Nė atė kohė Tirana kishte 17.000 banorė dhe pėr njė kohė shumė tė shkurtė u shtuan njė varg lagjesh tė reja. Masat popullore tė Tiranės bashkė me fshatarėsinė e rrethinave qė nga viti 1919 kundėrshtuan tradhetinė e Esat Toptanit, si dhe pėrpjeket e Ahmet Zogut pėr tė marrė fuqinė nė dorė nė vitin 1922 dhe ndihmuan kryengritėsit dibranė tė udhėhequr nga Isuf Elezi tė hynin nė Tirane. Gjatė viteve 1920-1924 banorėt e Tiranės kanė luftuar kundėr vėrshimit serb dhe ardhjes sė forcave zogiste te Shkalla e Tujanit. Me 20. prill tė vitit 1924 agjentėt zogistė nė Tiranė vranė Avni Rustemin dhe populli doli nė demonstrata. Nė qershor tė vitit 1924 nė Tiranė u vendos Qeveria e dalė nga Revolucioni i Qershorit qė ishte e udhėhequr nga Fan Noli. Pas pėrmbysjes sė saj, Tirana vijoi tė ishte njė nga qendrat kryesore tė qendresės antizogiste. Nė vitin 1938 Tirana edhe pse ishte kryeqytet, kishte vetėm 25.000 banorė. Nė fillim tė viteve tė '30-ta filloi tė zbatohet plani urbanistik me ngritjen e ndėrtesave tė ministrive dhe tė bashkėsive dhe me hapjen e sheshit Skėnderbe, nė vitin 1933 mori trajtė boshti (sot shėtitorja Dėshmoret e Kombit), ndėrsa pothuaj pa ndėrtesa nė tė dy anėt, nė vitin 1937 pėrfundoi ndėrtesa e Bankės Kombėtare. U bėnė disa ndėrtime tė tjera si spitali, dyqanet nė rrugen qė pas Ēlirimit u quajt e Barrikadave, pastaj u hap pazari i ri nė lindje tė pazarit tė vjetėr dhe disa shtėpi banimi (lagje e tėrė) duke marrė emrin Tirana e Re.

E-mail: armend_dj@yahoo.com
 

Enter supporting content here