Make your own free website on Tripod.com
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*- ARMEND HERENI -*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
SHQIPERIA E BASHKUAR
Home
FORUM
HISTORIA E POPULLIT SHQIPTARE
HUMOR TELEVIZIV ----->>FIKS FARE<<-----
ARKIV "98-99"
SHQIPERIA E BASHKUAR
POZITA GJEOGRAFIKE E SHQIPERISE
"SE SHPEJTI"
ALBANIAN HIP-HOP
TEKSTE KENGESH
RADIO LIVE
MUZIKE MP3
FJALOR EMRASH SHQIPTAR
FOTO NGA SHQIPERIA
FREE LOGO
FREE SMS
KARTOLINA
MELODI PER CELULAR
KULTUR
RUDI HERENI
E-MAIL
ALBANIA
POEZI
KUSH JAM UNE
KULELI ASKERI LISESI
KOSOVA
HOROSKOPI
HUMOR
FJALE TE URTA
MUZIKE
LAJME
SPORT
FJALOR
GjENI NJE SHOQERI TE RE
KARA HARP OKULU
SEND LETTER
VAJZAT KERKOJNE DJEM
DJEMT KERKOJNE VAJZA
TOP MENDI WEBSITES
FOTO ALBUMI
SHKOLLA
LAJME KOMIKE
KUKES
TIRANA
BERAT
DURRES
ELBASAN
GJIROKASTER
KORĒE
SHKODER
DIBER
FIER
PERMET
POGRADEC
SARANDE
KRUJE
LUSHNJE
BUTRINT
VLORA
"SHKOLLAT"
KULELI ASKERI LISESI
KARA HARP OKULU
PIYADE OKULU

FBKSH.jpg

FRONTI PĖR BASHKIM KOMBĖTAR SHQIPTAR
ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE

 Tiranė, Prishtinė, Shkup ,Ulqin, Prevezė

Prot. 09-02-03 / AKTI

 

DEKLARATĖ   NR. 11

Pėr shkak tė  tensionimit dhe tė pėrkeqėsimit tė situatės politike dhe tė sigurisė sė popullit shqiptar nė rajonin e Luginės sė Preshevės, posaēėrisht pėr shkak tė shtetrrethimit tė fshatrave Tėrnoc, Konēul, Turi, LLuēan  tė komunės sė Bujanocit, ku nė orėt e hershme tė mėngjesit, mė 8 shkurt 2003, nga  ekspedita e pėrbashkėt ndėshkuese e forcave tė kombinuara tė njėsiteve  xhandarmerike-ushtarake dhe speciale antiterroriste serboēetnike, janė arrestuar disa pjesėtarė tė ish-UĒPBM-sė. Si pasojė e ushtrimit tė kėtyre aksioneve terroriste  tė soldateskės serboēetnike mbi popullatėn e pafajshme dhe tė pambrojtur shqiptare, dhe mbi ish-luftėtarėt e ish-UĒPBM-sė, Shtabi i Pėrgjithshėm i Armatės Kombėtare Shqiptare,  prononcohet para opinionit publik gjithėshqiptar, dhe atij ndėrkombėtar, duke apeluar qė:

- Qeveritė dhe politika zyrtare  shqiptare  e Prishtinės dhe e Tiranės, urgjentisht tė ndėrmarrin masa pėrkatėse pėr parandalimin e torturave dhe tė terrorit policor-ushtarak, tė organizuar nga qeveria  serbe e Beogradit, qė ėshtė duke i kryerė mbi popullatėn civile shqiptare,dhe mbi forcat e lėvizjes ēlirimtare antikolonile tė ish-UĒPBM-sė;

- Zyrtarėt qeveritarė tė Prishtinės dhe tė Tiranės, nė mėnyrė tė ngutshme, duhet ti gjejnė mjetet dhe format pėrkatėse politike, qė tė ushtrojnė ndikim te faktori dhe partnerėt e komunitetit ndėrkombėtar, nė mėnyrė qė,  nė kohėn e duhur tė reagojnė  ashpėr tek organet qeveritare serbe tė Beogradit, qė tė heqin dorė nga politika kolonizatore e militariste ndaj shqiptarėve dhe trojeve tė tyre etnike nė Luginėn e Preshevės;

- Politikat zyrtyre shqiptare nė Prishtinė, nė Tiranė, nė Tetovė, nė Preshevė, dhe nė Ulqin, ti harmonizojnė dhe sinkronizojnė aktivitetet e tyre politike me ato tė FBKSH-sė dhe tė AKSH-sė, nė mėnyrė qė, ti marrin nė mbrojtje tė drejtpėrdrejtė, dhe me procedurė tė shkurtėr, fatin dhe interesat jetike si tė vėllezėrve nė rajonin e Anamoravės, ashtu edhe nė viset e tjera sizmike tė Shqipėrisė Etnike, ku  terrori i institucionalizuar shtetėror serbomadh sllav, pėrditė e mė shumė po bėhet mė i egėr dhe mė i pėrgjakshėm;

- Tė gjitha forcat politike dhe ushtarake kombėtare shqiptare tė unjėsohen si njė kėshtjellė e pamposhtur pėr ti  penguar  ushtritė serbe, malazeze dhe maqedone, qė tė mos  depėrtojnė nė territoret shqiptare, sepse  pėr qėllim  tė fundit kanė ripacifikimin dhe spastrimin etnik tė tyre, sikurse qė kanė vepruar deri tani mbi kombin dhe atdheun shqiptar, qė nga dinastitė e karagjorgjeviqėve, obrenoviqėve, pashiqėve, rankoviqėve, milosheviqėve, koshtuniqėve, xhinxhiqėve dhe ēoviqėve;

- Gjithė rininė, studentėt, nxėnėsit, profesorėt, arsimtarėt, mėsuesit, punėtorėt, fshatarėt , intelektualėt, dhe tė gjitha shtresat popullore, i thėrrasim qė  pa u hamendur, tu bashkėngjiten rradhėve tė luftės sė pėrbashkėt ēlirimtare, kombėtare e antikoloniale  tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe Armatės Kombėtare Shqiptare (AKSH) pėr ta ēliruar, jo vetėm Luginėn e Preshevės, por  ēdo pėllėmbė tė tokės shqiptare nga sunduesit  e huaj kolonialistė serbosllavė;

 

- Qeveria e Serbisė, menjėherė dhe pa kurrfarė kushtesh, ti tėrheqė tė gjitha forcat ndėshkuese policore, ushtarake, paramilitare, speciale dhe mercenare nga pozicionimi i shtetėrrethimit  tė  fshatrave Konēul, Turi, Lluaēan, Tėrnoc tė Luginės sė Preshevės, si dhe sa mė shpejt, ta bėjė demilitarizimin e tė gjithė territorit shqiptar etnik tė Anamoravės. Ndryshe, do tė mbajė pėrgjegjėsi pėr tė gjitha pasojat dhe rreziqet, qė do tė shfaqen nė kėtė rajon, si rrjedhojė e ushtrimit tė terrorit gjenocid dhe tė terrorizmit shetetėror tė Serbisė e jo  tė shqiptarėve, as tė ish-UĒPBM-sė, sepse ata nuk kanė asnjė arsye tė merren me terrorizėm mbase janė nė shtėpinė dhe nė tokėn e tyre.  Prandaj, si populli, ashtu edhe ish-UĒPBM-ja, nė Luginėn e Preshevės, nuk janė duke zhvilluar kurrfarė lufte terroriste, por po bėjnė pėrpjekje qė tė mbrohen nga shfarosja e terrorizmit dhe e  gjenocidit serbomadh;

Duke  mbajtur  parasysh  gjendjen e rėndė dhe dramatike, nė tė cilėn ndodhet popullata shqiptare dhe luftėtarėt e lirisė sė ish-UĒPBM-sė, Shtabi i Pėrgjithshėm i Armatės Kombėtare Shqiptare (AKSH), e drejtuar nga Gjeneral***  Vigan Gradica dhe Sekretariati Vendimmarrės i Kryesisė Qėndrore tė Fontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar kanė vlerėsuar si tė ngutshme dhe oportune, qė pėr sanimin e gjendjes  nė Luginėn e Preshevės, tė mobilizohen forca tė caktuara nga repartet e Divizionit ADEM JASHARI tė Armatės Kombėtare Shqiptare, nė mėnyrė qė, sa mė parė tė jetė e mundur, ti jepet  mbėshtetja dhe ndihma e nevojshme morale, si  dhe tė marrė nė mbrojtje tė drejtpėrdrejtė popullatėn dhe territorin shqiptar tė Luginės sė Preshevės, pėrkatėsisht tė Anamoravės.

SEKRETARIATI VENDIMMARRĖS I FBKSH-sė:

                        KRYETARI,                                            SEKRETARI POLITIK,
                        Mr. Valdet Vardari                                 Av.Alban Vjosa

SHEFI I SHTABIT TĖ PĖRGJITHSHĖM TĖ AKSH-sė,
Gjeneral*** Vigan Gradica