Make your own free website on Tripod.com
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*- ARMEND HERENI -*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
HISTORIA E POPULLIT SHQIPTARE
Home
FORUM
HISTORIA E POPULLIT SHQIPTARE
HUMOR TELEVIZIV ----->>FIKS FARE<<-----
ARKIV "98-99"
SHQIPERIA E BASHKUAR
POZITA GJEOGRAFIKE E SHQIPERISE
"SE SHPEJTI"
ALBANIAN HIP-HOP
TEKSTE KENGESH
RADIO LIVE
MUZIKE MP3
FJALOR EMRASH SHQIPTAR
FOTO NGA SHQIPERIA
FREE LOGO
FREE SMS
KARTOLINA
MELODI PER CELULAR
KULTUR
RUDI HERENI
E-MAIL
ALBANIA
POEZI
KUSH JAM UNE
KULELI ASKERI LISESI
KOSOVA
HOROSKOPI
HUMOR
FJALE TE URTA
MUZIKE
LAJME
SPORT
FJALOR
GjENI NJE SHOQERI TE RE
KARA HARP OKULU
SEND LETTER
VAJZAT KERKOJNE DJEM
DJEMT KERKOJNE VAJZA
TOP MENDI WEBSITES
FOTO ALBUMI
SHKOLLA
LAJME KOMIKE
KUKES
TIRANA
BERAT
DURRES
ELBASAN
GJIROKASTER
KORĒE
SHKODER
DIBER
FIER
PERMET
POGRADEC
SARANDE
KRUJE
LUSHNJE
BUTRINT
VLORA
"SHKOLLAT"
KULELI ASKERI LISESI
KARA HARP OKULU
PIYADE OKULU

Historia E Popullit Shqiptare.jpg

HISTORIA E POPULLIT SHQIPTARĖ!
Libri i Hartuar nėn Drejtimin e institutit tė Historisė tė akademisė sė shkencave tė Republikės sė Shqipėrisė! Miratuar nga Kėshilli Kombėtar i Historisė pranė Ministrisė sė Arsimit!

HISTORIA E LASHTĖ

KREU I - PARAARDHĖSIT E SHQIPTARĖVE

1. Banorėt e hershėm tė vendit tonė
2. Ilirėt

KREU II - SHTETET ILIRE

3. Mbretėria e Enkelejeve, e Taulantėve dhe e Ardianėve
4. Lufta e adrianėve kundėr pushtimit romak
5. Shteti i Epirit
6. Mbretėria Dardane
7. Arti dhe Kultura. Paganizmi
8. Iliria nėn Perandorinė Romake

HISTORIA E MESJETĖS

KREU III - SHQIPĖRIA NĖ PERANDORINĖ BIZANTINE (Shek.IV-XiV).
PRINCIPATAT SHQIPTARE

9-10. Shqipėria nė shekujt e parė tė mesjetės
11. Shqipėria nė shek.XI-XII
12. Luftėrat politike nė Shqipėri nė shek.XII-XIII. Principata e Arbrit
13-14. Fuqizimi i principiatave shqiptare gjatė shek.XIV
15. Shoqėria shqiptare nė mesjetė
16. Kultura dhe arti nė shek.XIII-XV

EPOKA E GJERGJ KASTRIOTIT- SKĖNDERBEUT

KREU...IV         SULMET E PARA OSMANE DHE QĖNDRESA E SHQIPTARĖVE
17. SULEMT E PARA OSMANE DHE QĖNDRESA E SHQIPTARĖVE
18. GJERGJ KAASTRIOTI- SKĖNDERBEU. LIDHJA SHQIPTARE E LEZHĖS
19.FITORET E LIDHJES SHQIPTARE NĖN UDHĖHEQJEN E SKĖNDERBEUT GJATĖ VITEVE 1444-1457.
20. MARRĖDHĖNIET E SKĖNDERBEUT ME EVROPĖN
21. BETEJAT E MĖDHA TĖ VITEVE 60. QĖNDRESA E SHQIPTARĖVE TĖ MORESĖ
22. VAZHDIMI I QĖNDRESĖS ANTIOSMANE PAS VDEKJES SĖ SKĖNDERBEUT